  • 72403L35SO8
72403L35SO8
advertisement
Manufacturer No:
72403L35SO8
HK JDW NO:
378-72403L35SO8
Package:
SOIC
Datasheet:
72403L35SO8
Description:
16 Terminations5V 16 Pin FIFO memory IC20 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72403L35SO8 Overview
SOIC is the package in which FIFO memory chip is contained.Mounting it in Surface Mount is recommended.An input voltage of 5V results in high efficiency.I found that it has 16 terminations in FIFO means.In the case of the operation pins, they are 16 pins.There is a maximum current requirement of 35mA for its operation.For FIFO's maximum efficiency, the supply voltage should be set to 5V .For reliability, FIFO works at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius.The memory logic's maximum operating temperature is 70°C °C, which allows for stable operation.The gadget is self-contained and can be found in FIFOs .The IC of the part is of the type OTHER FIFO .In some cases, FIFO operates at a very low supply voltage, such as 4.5V V.FIFO memory is capable of handling a maximum supply voltage of 5.5V volts.This FIFO memory IC is equipped with 16 pins in total.Components normally possess 5V power supplies.This gadget can also be used to generate FALL THRU 34NS .This FIFO memory IC operates at a frequency of 35MHz .
72403L35SO8 Features
FIFOs category
Clock frequency of 35MHz
72403L35SO8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72403L35SO8 FIFOs Memory applications.
  • Programmable Logic Controller
  • Fabrication Site
  • Computer Systems
  • One assembly
  • Multimedia
  • Event Recorder
  • Test site
  • Switches
  • Disk Controllers
  • Tape controllers
Step5Bar-code shipping tag
72403L35SO8
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    FALL THRU 34NS
  • HTS Code
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Clock Frequency
    35MHz
  • Access Time
    20 ns
  • Cycle Time
    28.57 ns
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    7.6mm
  • Thickness
    2.34mm