  • 72403L15P
72403L15P
advertisement
Manufacturer No:
72403L15P
HK JDW NO:
378-72403L15P
Package:
PDIP
Datasheet:
72403L15P
Description:
16 Terminations5V 16 Pin FIFO memory IC32B40 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72403L15P Overview
FIFO memory chip can be found in the PDIP package.There is a case Bulk in which it is packaged.There is a memory of 32B on the FIFO chip that can be used to store applications and data.Mounting it Through Hole is recommended.When the supply voltage is 5V , high efficiency is possible.FIFO means contains 16 terminations.16 pins are used for operation.In order for FIFO design to operate, FIFO design requires a maximum current of 35mA .When setting the supply voltage to 5V , you will achieve FIFO's maximum efficiency.To ensure reliabilFIFOy, FIFO runs at a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius.By operating at a temperature of 70°C °C, the FIFO products is capable of stable operation.In FIFOs , this gadget is self-contained.It has a OTHER FIFO memory type IC.Typically, FIFO would work at 4.5V volts, but it may also work at higher voltages.An input voltage of 5.5V V is the maximum that FIFO memory can handle.There are a total of 16 pins on this board.Normally, the FIFO memory's maximum value is 15MHz .The component normally owns 5V power supplies.Additionally, this FIFO memory can be used to generate FALL THRU 65NS .By using 1 circuits, FIFO memory chip achieves enhanced flexibility.
72403L15P Features
32B memory size
FIFOs category
Frequency at most
72403L15P Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72403L15P FIFOs Memory applications.
  • Event Recorder
  • Video time base correction
  • IP Camera Buffer
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Temporary storage elements
  • Tape controllers
  • A/D output buffers
  • Data
  • Consumer Systems
  • Smart Meter
Step5Bar-code shipping tag
72403L15P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72403L15P.
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    PDIP
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    FALL THRU 65NS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    32B
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Frequency (Max)
    15MHz
  • Access Time
    40 ns
  • Data Bus Width
  • Cycle Time
    66.67 ns
  • Length
    19mm
  • Width
    7.62mm
  • Thickness
    3.3mm