  • 72403L10SO8
72403L10SO8
advertisement
Manufacturer No:
72403L10SO8
HK JDW NO:
378-72403L10SO8
Package:
SOIC
Datasheet:
72403L10SO8
Description:
16 Terminations5V 16 Pin FIFO memory IC55 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72403L10SO8 Overview
The SOIC package contains FIFO memory chip.Mounting it in the Surface Mount way is recommended.Supply voltages of 5V are capable of achieving high efficiency.FIFO means contains 16 terminations.As far as the operation pins are concerned, they are 16 pins.In order for FIFO design to operate, a maximum current of 35mA is required.Set the supply voltage to 5V to ensure FIFO's maximum efficiency.The FIFO products must be run at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliability.An operating temperature of 70°C °C is necessary for stable operation.It is contained within FIFOs .In this part, the memory type is OTHER FIFO .Typically, FIFO would work at 4.5V volts, but it may also work at higher voltages.This FIFO memory chip can handle maximum supply voltages of 5.5V volts.Approximately 16 pins are attached to it.It is normal for a component to be equipped with 5V power supplies.It is also possible to generate FALL THRU 65NS using this FIFO memory.The clock of the FIFO memory IC runs at 10MHz frequency.
72403L10SO8 Features
FIFOs category
Clock frequency of 10MHz
72403L10SO8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72403L10SO8 FIFOs Memory applications.
  • Analog-to-digital converters
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Buses
  • PC peripheral
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Alarm System
  • Data
  • Game Controller
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Portable Information Devices
Step5Bar-code shipping tag
72403L10SO8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    16
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    FALL THRU 65NS
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Access Time
    55 ns
  • Organization
    64X4
  • Density
    256 b
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    4b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    No
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    100 ns
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    7.6mm
  • Thickness
    2.34mm