  • 72285L10TFG
72285L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72285L10TFG
HK JDW NO:
378-72285L10TFG
Datasheet:
72285L10TFG
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC128kB6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72285L10TFG Overview
LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.A memory of 128kB is available for storing applications and data on this FIFO chip.The recommended mounting method for this FIFO products is Surface Mount .A supply voltage of 5V is capable of producing high efficiency.FIFO consists of 64 terminations, which indicates that FIFO means is empty.64 pins are used for operation.FIFO design requires 90mA amps of current to operate.Set the supply voltage to 5V to ensure FIFO's maximum efficiency.At a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius, FIFO is guaranteed to operate reliably.As a result of having a maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius, the unit is capable of exhibiting stable operation.This gadget is self-contained in?FIFOs .The IC of the part is OTHER FIFO memory type.FIFO may operate at very low supply voltages, such as 4.5V volts.An input voltage of 5.5V V is the maximum that FIFO memory can handle.A total of 64 pins are present on the FIFO memory IC.Despite a frequency of 100MHz , it is capable of maintaining good accuracy.During normal operation, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .The component normally owns 5V power supplies.It is also possible to generate RETRANSMIT; AUTO POWER DOWN; EASY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH by using this FIFO memory.Using 1 circuits gives FIFO memory chip enhanced flexibility.
72285L10TFG Features
128kB memory size
FIFOs category
Frequency at most
72285L10TFG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72285L10TFG FIFOs Memory applications.
  • Wireless
  • Video Processing
  • Data communications
  • Emulators
  • A/D output buffers
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Data
  • Consumer Systems
  • Multi-stage synchronizer
  • Network switching/routing
Step5Bar-code shipping tag
72285L10TFG
  • Contact Plating
    Tin
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT; AUTO POWER DOWN; EASY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    128kB
  • Nominal Supply Current
    90mA
  • Max Supply Current
    90mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Data Bus Width
    18b
  • Density
    1.1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.02A
  • Word Size
    18b
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm