  • 72281L10TF
72281L10TF
advertisement
Manufacturer No:
72281L10TF
HK JDW NO:
378-72281L10TF
Datasheet:
72281L10TF
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72281L10TF Overview
This package is included in LQFP .The recommended mounting method for this FIFO products is Surface Mount .High efficiency is possible with a supply voltage of 5V .64 terminations are contained in FIFO means.64 pins are the operation pins.FIFO design requires a maximum current of 80mA to operate.A supply voltage of 5V is recommended for FIFO's maximum efficiency.During operation, a minimum temperature of 0°C degrees Celsius should be maintained in order to ensure reliability.As a result of having a maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius, the unit is capable of exhibiting stable operation.FIFOs contains this gadget in its entirety.The IC of the part is OTHER FIFO memory type.FIFO may operate at very low supply voltages, such as 4.5V volts.A maximum supply voltage of 5.5V V can be handled by this FIFO memory chip.This FIFO memory IC is equipped with 64 pins in total.When the frequency is set to 100MHz it can maintain good accuracy.During regular operation, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .Normaly, the component is powered by 5V power supplies.This gadget can also generate RETRANSMIT; AUTO POWER DOWN; EASY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH .
72281L10TF Features
FIFOs category
Frequency at most
72281L10TF Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72281L10TF FIFOs Memory applications.
  • Extended product life cycle
  • Magnetic memories
  • Temporary storage elements
  • Desktop Computers
  • Game Controller
  • Transistors
  • Buses
  • Test site
  • Alarm System
  • Video time base correction
Step5Bar-code shipping tag
72281L10TF
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT; AUTO POWER DOWN; EASY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    80mA
  • Max Supply Current
    80mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Density
    576 kb
  • Standby Current-Max
    0.02A
  • Word Size
    9b
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm