  • 72245LB10TF
72245LB10TF
advertisement
Manufacturer No:
72245LB10TF
HK JDW NO:
378-72245LB10TF
Package:
LQFP
Datasheet:
72245LB10TF
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72245LB10TF Overview
You will find FIFO memory chip in the LQFP package.Mounting it in Surface Mount is recommended.When the supply voltage is 5V , high efficiency is possible.FIFO means contains a total of 64 terminations.64 pins are the operation pins.In order to operate FIFO design, a maximum current of 60mA is required.A supply voltage of 5V is recommended for FIFO's maximum efficiency.The FIFO products must be run at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliability.By operating at 70°C degrees Celsius, this FIFO products is able to maintain a stable operation.A self-contained gadget is contained in FIFOs .It has a type OTHER FIFO memory IC.The FIFO memory chip may be operated at very low supply voltages, such as4.5V volts.A maximum supply voltage of 5.5V volts can be handled by the FIFO memory chip.The FIFO memory IC has a total of 64 pins.In the presence of a 100MHz frequency, it can maintain good accuracy.During regular operation, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .In normal circumstances, the component has 5V power supplies.
72245LB10TF Features
FIFOs category
Frequency at most
72245LB10TF Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72245LB10TF FIFOs Memory applications.
  • IP Radio
  • Multi-stage synchronizer
  • Video Processing
  • Cameras
  • Video
  • Game Consoles
  • Programmable Logic Controller
  • Extended product-change notification
  • Magnetic memories
  • Product traceability
Step5Bar-code shipping tag
72245LB10TF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Max Supply Current
    60mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    4KX18
  • Density
    72 kb
  • Standby Current-Max
    0.005A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm