  • 72225LB10TF
72225LB10TF
advertisement
Manufacturer No:
72225LB10TF
HK JDW NO:
378-72225LB10TF
Package:
TQFP
Datasheet:
72225LB10TF
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72225LB10TF Overview
TQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.It is recommended that memory IC be mounted in the Surface Mount direction.A supply voltage of 5V is capable of producing high efficiency.As a result of this, FIFO means contains 64 terminations.64 pins are used for operation.Its maximum operating current is 60mA .The supply voltage should be set to 5V in order to achieve FIFO's maximum efficiency.It operates at 0°C degrees Celsius to ensure reliability.The memory logic's maximum operating temperature is 70°C °C, which allows for stable operation.The gadget is self-contained and can be found in FIFOs .This part has a memory type of OTHER FIFO .FIFO may operate at very low supply voltages, such as 4.5V volts.FIFO memory is capable of handling a maximum supply voltage of 5.5V volts.It consists of a total of 64 pins.When the frequency is set to 100MHz it can maintain good accuracy.During normal operation, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .It is normal for a component to be equipped with 5V power supplies.
72225LB10TF Features
FIFOs category
Frequency at most
72225LB10TF Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72225LB10TF FIFOs Memory applications.
  • Notebook
  • Communications Systems
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Buses
  • Desktop Computers
  • Laser Receiver System
  • Video time base correction
  • Optical memories
  • Telecommunication
  • Portable Information Devices
Step5Bar-code shipping tag
72225LB10TF
  • Package / Case
    TQFP
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Max Supply Current
    60mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Organization
    1KX18
  • Density
    18 kb
  • Standby Current-Max
    0.005A
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm