  • 72215LB10TF
72215LB10TF
advertisement
Manufacturer No:
72215LB10TF
HK JDW NO:
378-72215LB10TF
Package:
TQFP
Datasheet:
72215LB10TF
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72215LB10TF Overview
You will find FIFO memory chip in the TQFP package.Mounting it in the Surface Mount way is recommended.If the supply voltage is set to 5V , high efficiency can be achieved.I found that it has 64 terminations in FIFO means.64 pins are used for operation.In order to operate it, it requires 60mA volts of current.When setting the supply voltage to 5V , you will achieve FIFO's maximum efficiency.It is designed to run at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliability.70°C °C is the memory logic's maximum operating temperature that allows stable operation.A self-contained gadget is contained in FIFOs .It has a OTHER FIFO memory type IC.If the supply voltage is very low, such as 4.5V V, FIFO may be able to operate.A maximum supply voltage of 5.5V volts can be handled by the FIFO memory chip.Approximately 64 pins are attached to it.In the presence of a 100MHz frequency, it can maintain good accuracy.During normal operation, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .Normally, 5V power supplies are owned by the component.
72215LB10TF Features
FIFOs category
Frequency at most
72215LB10TF Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72215LB10TF FIFOs Memory applications.
  • Networking
  • Data-acquisition systems
  • Extended product-change notification
  • Digital buffering
  • Address mapping
  • Signal processing
  • Industrial Systems
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Alarm System
  • Optical memories
Step5Bar-code shipping tag
72215LB10TF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    64
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Max Supply Current
    60mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    512X18
  • Density
    9 kb
  • Standby Current-Max
    0.005A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C