  • 71M6513H-IGTR/F
71M6513H-IGTR/F
advertisement
Manufacturer No:
71M6513H-IGTR/F
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-71M6513H-IGTR/F
Package:
100-LQFP
Datasheet:
71M6513H-IGTR/F
Purchasing and Inquiry
71M6513H-IGTR/F Overview
Packing in Tape & Reel (TR). 100-LQFP package. An example of its use as a 3 Phase meter would be the following. We have it in Surface Mount. -40°C~85°C achieves a higher operational temperature. The unit is powered by a 3V~3.6V power supply. If you are looking for parts similar to this one, search 71M6513. Parts of the part are terminated with 100 wires. This PMIC ANALOG CIRCUITIC is powerful. A normal voltage will be needed for this part, which is 3.3V. It is important to note that this device requires a voltage of 3V or higher to operate. Joined 100 pins make up the frame. A Other Analog ICs for specialized needs is what this is. To function properly, the memory chip must operate at a voltage not greater than 9.5mA. It is included in the Single Converter Technology? series. In this PMIC, 64kB is sized for memory. FLASH memory is used by the PMIC.
71M6513H-IGTR/F Features
3 Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
64kB adequate size for target applications.
FLASH memory.
71M6513H-IGTR/F Applications
There are a lot of Maxim Integrated 71M6513H-IGTR/F Energy Metering ICs applications.
  • Poly-phase energy meters of class 0.5S and class 1
  • Industrial Lighting Power Monitoring
  • Power Monitoring for Home Automation
  • Industrial Equipment
  • Telecom Infrastructure
  • Power monitoring/power budgeting
  • General Purpose Energy Measurement
  • Telecommunications and data communications equipment
  • Subsystem Power Measurement
  • Power monitoring instruments
Step5Bar-code shipping tag
71M6513H-IGTR/F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    Single Converter Technology®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    71M6513
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    64kB
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    7kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Supply Current-Max (Isup)
    9.5mA
  • Number of UART Channels
    2
  • Meter Type
    3 Phase
  • Measurement Error
    0.1%
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm