  • 715P68352KD3
715P68352KD3
advertisement
Manufacturer No:
715P68352KD3
HK JDW NO:
192-715P68352KD3
Datasheet:
715P68352KD3
Purchasing and Inquiry
715P68352KD3 Overview
The device exhibits 2Ohm insulation resistance.The lead spacing of this electrical device is 0.374 9.50mm.A temperature of -55°C~85°C is suitable for operation of the device.
715P68352KD3 Features
2Ohm insulation resistance
715P68352KD3 Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 715P68352KD3 applications of film capacitors.
  • Snubbering
  • Audio/video equipment
  • Switch mode power supplies
  • Coupling, decoupling
  • Switch-mode power supplies
  • Electronic ballasts
  • RF Modules
  • Satellite TV
  • Battery management system
  • Industrial and automotive inverters
Step5Bar-code shipping tag
715P68352KD3
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.390Diax0.902L 9.90mmx22.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    PC Pins
  • Color
    Orange
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Voltage - Rated AC
    155V
  • Lead Pitch
    9.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.374 9.50mm
  • Insulation Resistance
    2Ohm
  • Voltage
    200V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Dissipation Factor
    0.037 %
  • Height Seated (Max)
    0.701 17.80mm