  • 715P152516LD3
715P152516LD3
advertisement
Manufacturer No:
715P152516LD3
HK JDW NO:
192-715P152516LD3
Package:
Radial
Datasheet:
715P152516LD3
Purchasing and Inquiry
715P152516LD3 Overview
The device has 2Ohm insulation resistance.Electrical devices have 0.720 18.30mm lead spacing.Temperatures of -55°C~85°C allow the device to operate.
715P152516LD3 Features
2Ohm insulation resistance
715P152516LD3 Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 715P152516LD3 applications of film capacitors.
  • Switch-mode power supplies
  • RF Modules
  • Battery management system
  • Filtering
  • Switch mode power supplies
  • Lighting
  • Global positioning systems
  • Industrial and automotive inverters
  • Audio/video equipment
  • Filters
Step5Bar-code shipping tag
715P152516LD3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    Orange Drop® 715P
  • Size / Dimension
    0.319Diax1.252L 8.10mmx31.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    18.3mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.720 18.30mm
  • Insulation Resistance
    2Ohm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    1.6kV
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Dissipation Factor
    0.033 %
  • Diameter
    8.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm