  • 715C30DKD25
715C30DKD25
advertisement
Manufacturer No:
715C30DKD25
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-715C30DKD25
Package:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet:
715C30DKD25
Description:
Cera-Mite 715C 2500pF 30000V 30kV Ceramic Capacitor -20% +80% Y5U E 1.799Diax1.181L 45.70mmx30.00mm -30°C~85°C High Voltage, Low Dissipation Factor Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
715C30DKD25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Requires Holder
  • Package / Case
    Disk, Metal Fitting - Threaded
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Cera-Mite 715C
  • Size / Dimension
    1.799Diax1.181L 45.70mmx30.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Feature
    High Voltage, Low Dissipation Factor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    30000V 30kV
  • Capacitance
    2500pF
  • Voltage - Rated DC
    30kV
  • Dielectric
    Y5U
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    45.7mm
  • Length
    29.9974mm