  • 6R3R14X475KV4T
6R3R14X475KV4T
advertisement
Manufacturer No:
6R3R14X475KV4T
HK JDW NO:
407-6R3R14X475KV4T
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
6R3R14X475KV4T
Description:
TANCERAM® 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 7672
Step5Bar-code shipping tag
6R3R14X475KV4T
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.89mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.81mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.89mm
  • Thickness
    889μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    TANCERAM®
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V