  • 684MMR400K
684MMR400K
advertisement
Manufacturer No:
684MMR400K
HK JDW NO:
373-684MMR400K
Package:
Radial
Datasheet:
684MMR400K
Purchasing and Inquiry
684MMR400K Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.Temperatures of -40°C~105°C are suitable for operating the device.
684MMR400K Features
684MMR400K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 684MMR400K applications of film capacitors.
  • Test and measuring equipment
  • RF Modules
  • TV and monitor sets
  • Audio/video equipment
  • Electronic ballasts
  • Satellite TV
  • VCO's
  • Global positioning systems
  • Industrial and automotive inverters
  • Matching networks
Step5Bar-code shipping tag
684MMR400K
  • Series
    MMR
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.295W 26.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C