  • 65801-019LF
65801-019LF
advertisement
Manufacturer No:
65801-019LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-65801-019LF
Package:
Datasheet:
65801-019LF
Description:
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 19 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A
Quantity:
In Stock : 27
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
65801-019LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Copper Nickel Alloy
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Clincher™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDC
  • Number of Positions
    19
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    500V
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    15.49mm
  • Current Rating
    2A
  • Contact Finish
    Tin
  • Number of Contacts
    19
  • Housing Color
    Blue
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    500V
  • Wire/Cable Type
    Flat
  • Mating Cycles
    100
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Receptacle
  • Length
    53.09mm
  • Contact Finish Thickness
    100.0μin 2.54μm
  • FFC, FCB Thickness
    0.33mm