  • 63AYC10B
63AYC10B
advertisement
Manufacturer No:
63AYC10B
HK JDW NO:
793-63AYC10B
Package:
Datasheet:
63AYC10B
Description:
Power Line Filters 63A PHOENIX CONTACTS FLANGE MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
63AYC10B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 63AYC10B.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -10°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    AYC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw, Terminal Block
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated DC
    480V
  • Depth
    145mm
  • Current Rating
    63A
  • Frequency
    5.06kHz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    480V
  • Approval Agency
    UR
  • Configuration
    Single Stage
  • ELV
    Compliant
  • Leakage Current
    128mA
  • Max Voltage Rating (AC)
    480V
  • Max Current Rating
    63A
  • Wire/Cable Gauge
    6 AWG
  • Filter Type
    Three Phase (Wye)
  • Frequency - Operating
    50/60Hz
  • Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
    277V
  • Height
    145mm
  • Length
    279mm