  • 5CSXFC6C6U23C6N
5CSXFC6C6U23C6N
advertisement
Manufacturer No:
5CSXFC6C6U23C6N
HK JDW NO:
386-5CSXFC6C6U23C6N
Package:
672-FBGA
Datasheet:
5CSXFC6C6U23C6N
Description:
672 Terminations0°C~85°C TJ 5CSXFC6 System On ChipCyclone? V SX Series MCU - 181, FPGA - 145 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 672-FBGA package as per the manufacturer's specifications.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.It is a member of the Cyclone? V SX series.Temperatures should be 0°C~85°C TJ on average for this SoC meaning.This SoC security combines FPGA - 110K Logic Elements and that is something to note.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.In total, this SoC part has MCU - 181, FPGA - 145 I/Os.It is recommended to use a 1.1V power supply.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 1.13V.Power supplies of at least 1.07V are required.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.In total, there are 672 terminations, so system on a chip is really aided by this.Furthermore, it has a remarkable system on a chip capability, much like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.You can have 145 user outputs for this SoC chip.You will need to provide 1.11.2/3.32.5V power supplies in order to run system on chip.145 inputs are available on the SoC chip.A logic SoC has 110000 logic cells.You can get system on chips with similar specs and purposes by searching 5CSXFC6.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
5CSXFC6C6U23C6N System On Chip (SoC) applications.
  • Industrial Pressure
  • Central alarm system
  • Robotics
  • Industrial
  • System-on-chip (SoC)
  • Keywords
  • Automotive gateway
  • Industrial transport
  • Medical
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
5CSXFC6C6U23C6N
  • Package / Case
    672-FBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2018
  • Series
    Cyclone® V SX
  • Number of Terminations
    672
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5CSXFC6
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    145
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 181, FPGA - 145
  • Speed
    925MHz
  • Number of Inputs
    145
  • Primary Attributes
    FPGA - 110K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    110000
  • Height Seated (Max)
    1.85mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm