  • 5CSXFC5D6F31C8N
5CSXFC5D6F31C8N
advertisement
Manufacturer No:
5CSXFC5D6F31C8N
HK JDW NO:
386-5CSXFC5D6F31C8N
Package:
896-BGA
Datasheet:
5CSXFC5D6F31C8N
Description:
896 Terminations0°C~85°C TJ 5CSXFC5 System On ChipCyclone? V SX Series MCU - 181, FPGA - 288 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is integrated into this SoC.Manufacturer assigns package 896-BGA to this system on a chip.As this SoC chip has 64KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.Cyclone? V SX is the series name of this system on chip SoC.The average operating temps for this SoC meaning should be 0°C~85°C TJ.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 85K Logic Elements together.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.This SoC part has a total of MCU - 181, FPGA - 288 I/Os.A 1.1V power supply is recommended.In the SoCs wireless, high voltages above 1.13V are considered dangerous and should not be used.At least 1.07V can be supplied as a power source.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.There are 896 terminations in total and that really benefits system on a chip.In addition, it boasts impressive system on a chipming capabilities, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.There are 288 outputs available on this SoC.As far as power supplies are concerned, system on chip requires 1.11.2/3.32.5V.This SoC chip has a total of 288 inputs that can be used.In logic system on chips, there are 85000 logic cells.Searching 5CSXFC5 will yield system on chips with similar specs and purposes.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
5CSXFC5D6F31C8N System On Chip (SoC) applications.
  • Personal Computers
  • RISC-V
  • Video Imaging
  • Vending machines
  • Smartphone accessories
  • Three phase UPS
  • Optical drive
  • Vending machines
  • Industrial sectors
  • Efficient hardware for inference of neural networks
Step5Bar-code shipping tag
5CSXFC5D6F31C8N
  • Package / Case
    896-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2015
  • Series
    Cyclone® V SX
  • Number of Terminations
    896
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5CSXFC5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of Outputs
    288
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 181, FPGA - 288
  • Speed
    600MHz
  • Number of Inputs
    288
  • Primary Attributes
    FPGA - 85K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    85000
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm