  • 5CSXFC4C6U23C8N
5CSXFC4C6U23C8N
advertisement
Manufacturer No:
5CSXFC4C6U23C8N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5CSXFC4C6U23C8N
Package:
672-FBGA
Datasheet:
5CSXFC4C6U23C8N
Description:
672 Terminations0°C~85°C TJ 5CSXFC4 System On ChipCyclone? V SX Series MCU - 181, FPGA - 145 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) are used in the construction of this SoC.Manufacturer assigns package 672-FBGA to this system on a chip.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.Cyclone? V SX is the series name of this system on chip SoC.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of 0°C~85°C TJ on a regular basis.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 40K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.MCU - 181, FPGA - 145 I/Os are available in this SoC part.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 1.1V.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 1.13V.As long as it receives a power supply that is at least 1.07V, it should be able to function.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.In total, there are 672 terminations, so system on a chip is really aided by this.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.This SoC chip is capable of having 145 outputs, which is convenient.As far as power supplies are concerned, system on chip requires 1.11.2/3.32.5V.This SoC chip has a total of 145 inputs that can be used.40000 logic cells are included in logic system on chips.Search 5CSXFC4 for system on chips with similar specs and purposes.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
5CSXFC4C6U23C8N System On Chip (SoC) applications.
  • Microcontroller
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Central alarm system
  • Communication network-on-Chip (cNoC)
  • Automotive
  • DC-input BLDC motor drive
  • Fitness
  • Industrial Pressure
  • Cyberphysical system-on-chip
  • PC peripherals
Step5Bar-code shipping tag
5CSXFC4C6U23C8N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    672-FBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2018
  • Series
    Cyclone® V SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5CSXFC4
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    145
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 181, FPGA - 145
  • Speed
    600MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
    145
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 40K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    40000
  • Height Seated (Max)
    1.85mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm