  • 10AS048K4F35I3LG
10AS048K4F35I3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS048K4F35I3LG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS048K4F35I3LG
Package:
Datasheet:
10AS048K4F35I3LG
Description:
1152 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.For the SoCs wireless, a voltage higher than 0.93V is considered unsafe.At least 0.87V can be supplied as a power source.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.It is really beneficial to have system on a chip since there are 1152 terminations in total.Just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is of outstanding system on a chip capability.This SoC chip is capable of having 396 outputs, which is convenient.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.This SoC chip is equipped with 396 inputs for the user to choose from.The logic SoC features 480000 logic cells.This SoC on chip's performance may compromise if the temperature rises over 100°C.During a temperature drop below -40°C, this system on a chip SoC may malfunction.
processor.
There are a lot of Altera
10AS048K4F35I3LG System On Chip (SoC) applications.
  • Automotive
  • Sports
  • AC drive control module
  • Temperature
  • Embedded systems
  • Networked sensors
  • Servo drive control module
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • Networked sensors
  • Functional safety for critical applications in the aerospace
Step5Bar-code shipping tag
10AS048K4F35I3LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    1152
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    396
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    396
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm