  • 5CSEMA6U23I7N
5CSEMA6U23I7N
advertisement
Manufacturer No:
5CSEMA6U23I7N
HK JDW NO:
386-5CSEMA6U23I7N
Package:
672-FBGA
Datasheet:
5CSEMA6U23I7N
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC has been developed.Its package is 672-FBGA.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.Featured system on chip SoCs of the Cyclone? V SE series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines FPGA - 110K Logic Elements.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.This SoC part contains a total of MCU - 181, FPGA - 145 I/Os in total.Ideally, a power supply with a voltage of 1.1V should be used.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 1.13V.If it has at least a 1.07V volt power supply, it can work fine.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.It is really beneficial to have system on a chip since there are 672 terminations in total.In the same way that other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is also capable of providing outstanding performance.You can have 145 user outputs for this SoC chip.This system on chip SoC requires 1.11.2/3.32.5V power supply at all.This SoC chip has a total of 145 inputs that can be used.Logic system on chips consist of 110000 logic cells.Searching 5CSEMA6 will bring up system on chips with similar specs and purposes.
There are a lot of Intel
5CSEMA6U23I7N System On Chip (SoC) applications.
  • Central alarm system
  • Level
  • Samsung galaxy gear
  • PC peripherals
  • Healthcare
  • Medical Pressure
  • Flow Sensors
  • Personal Computers
  • Mouse
  • Remote control
Step5Bar-code shipping tag
5CSEMA6U23I7N
  • Package / Case
    672-FBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Number of Terminations
    672
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    5CSEMA6
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    145
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 181, FPGA - 145
  • Speed
    800MHz
  • Number of Inputs
    145
  • Primary Attributes
    FPGA - 110K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    110000
  • Height Seated (Max)
    1.85mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm