  • 5CSEBA4U19I7N
5CSEBA4U19I7N
advertisement
Manufacturer No:
5CSEBA4U19I7N
HK JDW NO:
386-5CSEBA4U19I7N
Datasheet:
5CSEBA4U19I7N
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).Package 484-FBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.This SoC chip is equipped with 64KB RAM and guarantees reliable performance to the user.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.In the Cyclone? V SE series, this system on chip SoC is included.It is recommended that this SoC meaning be operated at -40°C~100°C TJ on an average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 40K Logic Elements together.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part includes MCU - 151, FPGA - 66 I/Os.A power supply with a 1.1V rating is recommended.There are voltages higher than 1.13V that should be avoided when using the SoCs wireless.Power supply should be at least 1.07V.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.A system on a chip benefits from having 484 terminations.The system on a chip capability is outstanding just like it is for other high-quality Field Programmable Gate Arrays.The SoC chip that comes with this module can be configured to have 66 outputs.A power supply of 1.11.2/3.32.5V is required.The SoC chip is equipped with 66 inputs.The logic system on chips contain 40000 logic cells.Searching 5CSEBA4 will bring up system on chips with similar specs and purposes.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
There are a lot of Intel
5CSEBA4U19I7N System On Chip (SoC) applications.
  • CNC control
  • String inverter
  • Digital Signal Processing
  • Smartphones
  • Functional safety for critical applications in the aerospace
  • Vending machines
  • Industrial transport
  • DC-input BLDC motor drive
  • Smart appliances
  • Samsung galaxy gear
Step5Bar-code shipping tag
5CSEBA4U19I7N
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Speed
    800MHz
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Number of Inputs
    66
  • Height Seated (Max)
    1.9mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
    484
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm