  • 5CSEBA4U19C8N
5CSEBA4U19C8N
advertisement
Manufacturer No:
5CSEBA4U19C8N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5CSEBA4U19C8N
Package:
484-FBGA
Datasheet:
5CSEBA4U19C8N
Description:
484 Terminations0°C~85°C TJ System On ChipCyclone? V SE Series MCU - 151, FPGA - 66 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 484-FBGA package as per the manufacturer's specifications.The 64KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.Cyclone? V SE is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~85°C TJ.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 40K Logic Elements.Housed in the state-of-art Tray package.This SoC part contains a total of MCU - 151, FPGA - 66 I/Os in total.Ideally, a power supply with a voltage of 1.1V should be used.In the SoCs wireless, voltages above 1.13V are considered unsafe.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 1.07V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.In total, there are 484 terminations, so system on a chip is really aided by this.Just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is of outstanding system on a chip capability.There is the option to have 66 outputs on this SoC chip.This system on chip SoC requires 1.11.2/3.32.5V power supply at all.66 inputs are available on the SoC chip.40000 logic cells are present in logic system on chips.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
5CSEBA4U19C8N System On Chip (SoC) applications.
  • Servo drive control module
  • Keyboard
  • String inverter
  • Industrial robot
  • ARM
  • Central alarm system
  • Central alarm system
  • Digital Signal Processing
  • Vending machines
  • Efficient hardware for training of neural networks
Step5Bar-code shipping tag
5CSEBA4U19C8N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 151, FPGA - 66
  • Speed
    600MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
    66
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 40K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    40000
  • Height Seated (Max)
    1.9mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    484-FBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2018
  • Series
    Cyclone® V SE
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm