  • 5ASXMB3E4F31C4N
5ASXMB3E4F31C4N
advertisement
Manufacturer No:
5ASXMB3E4F31C4N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5ASXMB3E4F31C4N
Package:
896-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5ASXMB3E4F31C4N
Description:
896 Terminations0°C~85°C TJ 5ASXMB3 System On ChipArria V SX Series MCU - 208, FPGA - 250 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor.This system on a chip is packaged as 896-BBGA, FCBGA by the manufacturer.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.Arria V SX is the series in which this system on chip SoC falls under.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be 0°C~85°C TJ.This SoC security combines FPGA - 350K Logic Elements, an important feature to keep in mind.Tray package houses this SoC system on a chip.This SoC part contains a total of MCU - 208, FPGA - 250 I/Os in total.Ideally, a power supply with a voltage of 1.1V should be used.An excessive voltage of 1.13V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.Power supplies of at least 1.07V are required.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.It is really beneficial to have system on a chip since there are 896 terminations in total.By searching 5ASXMB3, you will find system on chips with similar specs and purposes.A 670MHz clock frequency is used by this SoC.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 670MHz
There are a lot of Intel
5ASXMB3E4F31C4N System On Chip (SoC) applications.
  • Personal Computers
  • Networked sensors
  • Embedded systems
  • ARM support modules
  • Optical drive
  • Robotics
  • ARM
  • Vending machines
  • Wireless networking
  • High-end PLC
Step5Bar-code shipping tag
5ASXMB3E4F31C4N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    896-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V SX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5ASXMB3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 208, FPGA - 250
  • Speed
    925MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Clock Frequency
    670MHz
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 350K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm