  • 5ASXBB5D4F35I5N
5ASXBB5D4F35I5N
advertisement
Manufacturer No:
5ASXBB5D4F35I5N
HK JDW NO:
386-5ASXBB5D4F35I5N
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5ASXBB5D4F35I5N
Description:
-40°C~100°C TJ 5ASXBB5 System On ChipArria V SX Series MCU - 208, FPGA - 385 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is embedded in this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 1152-BBGA, FCBGA package.As this SoC chip has 64KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.In the Arria V SX series, this system on chip SoC is included.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ.This SoC security combines FPGA - 462K Logic Elements, an important feature to keep in mind.Tray package houses this SoC system on a chip.Total I/Os on this SoC part are MCU - 208, FPGA - 385.A 1.1V power supply should be used.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 1.13V.If it has at least a 1.07V volt power supply, it can work fine.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.It is possible to find system on chips that are similar in specs and purpose by searching for 5ASXBB5.This SoC follows a 622MHz clock frequency.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 622MHz
There are a lot of Intel
5ASXBB5D4F35I5N System On Chip (SoC) applications.
  • Smartphone accessories
  • Robotics
  • Wireless networking
  • POS Terminals
  • Samsung galaxy gear
  • Sports
  • Networked sensors
  • Sensor network-on-chip (sNoC)
  • ARM
  • Remote control
Step5Bar-code shipping tag
5ASXBB5D4F35I5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5ASXBB5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 208, FPGA - 385
  • Speed
    800MHz
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Primary Attributes
    FPGA - 462K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm