  • 10AS066N1F40I1SG
10AS066N1F40I1SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS066N1F40I1SG
HK JDW NO:
386-10AS066N1F40I1SG
Datasheet:
10AS066N1F40I1SG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 588 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 1517-BBGA, FCBGA.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is part of the Arria 10 SX series of system on a chips.Temperatures should be -40°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines FPGA - 660K Logic Elements.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.588 I/Os in total are included in this SoC part.It is advised to utilize a 0.9V power supply.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 0.87V.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.
There are a lot of Intel
10AS066N1F40I1SG System On Chip (SoC) applications.
  • Video Imaging
  • Central alarm system
  • Vending machines
  • Medical
  • Healthcare
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Personal Computers
  • Special Issue Information
  • ARM
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
Step5Bar-code shipping tag
10AS066N1F40I1SG
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Part Status
    Discontinued
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    588
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm