  • 5ASXBB5D4F35C6N
5ASXBB5D4F35C6N
advertisement
Manufacturer No:
5ASXBB5D4F35C6N
HK JDW NO:
386-5ASXBB5D4F35C6N
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5ASXBB5D4F35C6N
Description:
0°C~85°C TJ 5ASXBB5 System On ChipArria V SX Series MCU - 208, FPGA - 385 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.Manufacturer assigns package 1152-BBGA, FCBGA to this system on a chip.As this SoC chip has 64KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.Featured system on chip SoCs of the Arria V SX series.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~85°C TJ on an average.This SoC security combines FPGA - 462K Logic Elements and that is something to note.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.An integral part of this SoC consists of a total of MCU - 208, FPGA - 385 I/Os.A 1.1V power supply is recommended.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 1.13V.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 1.07V.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.By searching 5ASXBB5, you will find system on chips with similar specs and purposes.The SoC follows a clock frequency of 500MHz.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 500MHz
There are a lot of Intel
5ASXBB5D4F35C6N System On Chip (SoC) applications.
  • Central alarm system
  • Industrial
  • Microcontroller based SoC ( RISC-V, ARM)
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Servo drive control module
  • Optical drive
  • Smart appliances
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • External USB hard disk/SSD
  • Vending machines
Step5Bar-code shipping tag
5ASXBB5D4F35C6N
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    5ASXBB5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 208, FPGA - 385
  • Speed
    700MHz
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Primary Attributes
    FPGA - 462K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm