  • 5ASXBB3D4F35C4N
5ASXBB3D4F35C4N
advertisement
Manufacturer No:
5ASXBB3D4F35C4N
HK JDW NO:
386-5ASXBB3D4F35C4N
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5ASXBB3D4F35C4N
Description:
0°C~85°C TJ 5ASXBB3 System On ChipArria V SX Series MCU - 208, FPGA - 385 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC is built.The manufacturer assigns this system on a chip with a 1152-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.This SoC chip is equipped with 64KB RAM and guarantees reliable performance to the user.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.The Arria V SX series contains this system on chip SoC.Temperatures should be 0°C~85°C TJ on average for this SoC meaning.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 350K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.An integral part of this SoC consists of a total of MCU - 208, FPGA - 385 I/Os.Use a power supply with a voltage of 1.1V if possible.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 1.13V.In order to run it, it must be fed by at least 1.07V of power.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.By searching 5ASXBB3, you can find system on chips with similar specs and purposes.It operates at a clock frequency of 670MHz.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 670MHz
There are a lot of Intel
5ASXBB3D4F35C4N System On Chip (SoC) applications.
  • Smartphone accessories
  • Central inverter
  • AC-input BLDC motor drive
  • Transmitters
  • Medical Pressure
  • Fitness
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Measurement testers
  • Print Special Issue Flyer
  • Smart appliances
Step5Bar-code shipping tag
5ASXBB3D4F35C4N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 208, FPGA - 385
  • Speed
    925MHz
  • Clock Frequency
    670MHz
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm