  • 595D475X0035C2T
595D475X0035C2T
advertisement
Manufacturer No:
595D475X0035C2T
HK JDW NO:
874-595D475X0035C2T
Package:
2812 (7132 Metric)
Datasheet:
595D475X0035C2T
Purchasing and Inquiry
595D475X0035C2T Overview
It is set to 410mA for the ripple current of the capacitor.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 660mOhm.This capacitor leaks current at 0.0016mA.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
595D475X0035C2T Features
410mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0016mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
595D475X0035C2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 595D475X0035C2T applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Computer
  • Consumer
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
595D475X0035C2T
  • Package / Case
    2812 (7132 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.126W 7.10mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    660mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.0016mA
  • Ripple Current
    410mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm
  • Length
    7.1mm