  • 595D225X0050B2T
595D225X0050B2T
advertisement
Manufacturer No:
595D225X0050B2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-595D225X0050B2T
Package:
1611 (4028 Metric)
Datasheet:
595D225X0050B2T
Description:
2.2μF ±20% 3.2Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0011mA Tape & Reel (TR) 1611 (4028 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
595D225X0050B2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1611 (4028 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TANTAMOUNT®, 595D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.110W 4.00mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.0011mA
  • Ripple Current
    160mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.087 2.20mm
  • Length
    4mm