  • 595D225X0010T4T
595D225X0010T4T
advertisement
Manufacturer No:
595D225X0010T4T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-595D225X0010T4T
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
595D225X0010T4T
Description:
2.2μF ±20% 8.6Ohm 2-Termination Polar 0.0005mA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
595D225X0010T4T
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    TANTAMOUNT®, 595D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.087Lx0.043W 2.20mmx1.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Depth
    1.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8.6Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Ripple Current
    60mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.055 1.40mm
  • Length
    2.2mm