  • 595D107X0010B2T
595D107X0010B2T
advertisement
Manufacturer No:
595D107X0010B2T
HK JDW NO:
874-595D107X0010B2T
Package:
1611 (4028 Metric)
Datasheet:
595D107X0010B2T
Description:
CAP TANT 100UF 20% 10V 1611
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
595D107X0010B2T
  • Package / Case
    1611 (4028 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.110W 4.00mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Ripple Current
    460mA
  • Tan Delta
    0.12
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.087 2.20mm
  • Length
    4mm