  • 594D227X06R3D2T
594D227X06R3D2T
advertisement
Manufacturer No:
594D227X06R3D2T
HK JDW NO:
874-594D227X06R3D2T
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
594D227X06R3D2T
Purchasing and Inquiry
594D227X06R3D2T Overview
It is set to 1.52A for the ripple current of the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.Capacitor leakage current is 13.9μA.This capacitor has a dissipation factor of 8 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.08.
594D227X06R3D2T Features
1.52A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 13.9μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
594D227X06R3D2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 594D227X06R3D2T applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
594D227X06R3D2T
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.169W 7.50mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7543
  • Case Code (Imperial)
    3017
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    13.9μA
  • Ripple Current
    1.52A
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.5mm