  • 593D107X96R3D2TE3
593D107X96R3D2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D107X96R3D2TE3
HK JDW NO:
874-593D107X96R3D2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
593D107X96R3D2TE3
Purchasing and Inquiry
593D107X96R3D2TE3 Overview
It is set to 1040mA for the ripple current of the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 140mOhm in this case.There is a leakage current of 0.006mA in this capacitor.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 6 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
593D107X96R3D2TE3 Features
1040mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.006mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
593D107X96R3D2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D107X96R3D2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
593D107X96R3D2TE3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    140mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.006mA
  • Ripple Current
    1040mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm