  • 592D336X9016R2W15H
592D336X9016R2W15H
advertisement
Manufacturer No:
592D336X9016R2W15H
HK JDW NO:
874-592D336X9016R2W15H
Package:
2824 (7260 Metric)
Purchasing and Inquiry
592D336X9016R2W15H Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 270mOhm in this case.There is a leakage current of 5.3μA in this capacitor.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.
592D336X9016R2W15H Features
a leakage current of 5.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
592D336X9016R2W15H Applications
There are a lot of Vishay Sprague 592D336X9016R2W15H applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Airbag systems
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
592D336X9016R2W15H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    33μF
  • Depth
    6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    270mOhm
  • Leakage Current
    5.3μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    6mm