  • 592D336X0016R2W15H
592D336X0016R2W15H
advertisement
Manufacturer No:
592D336X0016R2W15H
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-592D336X0016R2W15H
Package:
2824 (7260 Metric)
Description:
33μF ±20% 125°C-Max -55°C-Min 270mOhm 5.3μA Tape & Reel (TR) 2824 (7260 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
592D336X0016R2W15H
  • Type
    Conformal Coated
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    33μF
  • Depth
    6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    270mOhm
  • Leakage Current
    5.3μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    5.9944mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TANTAMOUNT®, 592D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)