  • 592D158X06R3R2T20H
592D158X06R3R2T20H
advertisement
Manufacturer No:
592D158X06R3R2T20H
HK JDW NO:
874-592D158X06R3R2T20H
Package:
2824 (7260 Metric)
Purchasing and Inquiry
592D158X06R3R2T20H Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 120mOhm in this case.0.095mA is the leakage current of this capacitor.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 50 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.33.
592D158X06R3R2T20H Features
a leakage current of 0.095mA in this capacitor
the dissipation factor is 50 %
its tan delta is 0.33
592D158X06R3R2T20H Applications
There are a lot of Vishay Sprague 592D158X06R3R2T20H applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • General purpose
  • Industrial
  • Industrial control units
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
592D158X06R3R2T20H
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    6mm
  • Case Code (Metric)
    7260
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.095mA
  • Tan Delta
    0.33
  • Dissipation Factor
    50 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm