  • 592D157X96W3R2T15H
592D157X96W3R2T15H
advertisement
Manufacturer No:
592D157X96W3R2T15H
HK JDW NO:
874-592D157X96W3R2T15H
Package:
2824 (7260 Metric)
Purchasing and Inquiry
592D157X96W3R2T15H Overview
In this case, 870mA is the ripple current of the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 200mOhm, also referred to as internal resistance.A capacitor like this leaks current 0.0095mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.08.
592D157X96W3R2T15H Features
870mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0095mA in this capacitor
its tan delta is 0.08
592D157X96W3R2T15H Applications
There are a lot of Vishay Sprague 592D157X96W3R2T15H applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • Computer
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Industrial
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
592D157X96W3R2T15H
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Depth
    6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    0.0095mA
  • Ripple Current
    870mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm