  • 592D155X9035B2T15H
592D155X9035B2T15H
advertisement
Manufacturer No:
592D155X9035B2T15H
HK JDW NO:
874-592D155X9035B2T15H
Package:
1611 (4028 Metric)
Purchasing and Inquiry
592D155X9035B2T15H Overview
It is set to 140mA for the ripple current of the capacitor.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 4.2Ohm as their resistance.A capacitor like this leaks current 500nA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 4 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.04.
592D155X9035B2T15H Features
140mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
592D155X9035B2T15H Applications
There are a lot of Vishay Sprague 592D155X9035B2T15H applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
592D155X9035B2T15H
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1611 (4028 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.110W 4.00mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    500nA
  • Ripple Current
    140mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm