  • 592D107X9004B2T20H
592D107X9004B2T20H
advertisement
Manufacturer No:
592D107X9004B2T20H
HK JDW NO:
874-592D107X9004B2T20H
Package:
1611 (4028 Metric)
Purchasing and Inquiry
592D107X9004B2T20H Overview
It is set to 420mA for the ripple current of the capacitor.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 450mOhm as their resistance.This capacitor leaks current at 0.004mA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 8 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.08.
592D107X9004B2T20H Features
420mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.004mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
592D107X9004B2T20H Applications
There are a lot of Vishay Sprague 592D107X9004B2T20H applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Airbag systems
  • General purpose
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • Industrial
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
592D107X9004B2T20H
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1611 (4028 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.110W 4.00mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    450mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.004mA
  • Ripple Current
    420mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm