  • 592D105X0035B2W15H
592D105X0035B2W15H
advertisement
Manufacturer No:
592D105X0035B2W15H
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-592D105X0035B2W15H
Package:
1611 (4028 Metric)
Purchasing and Inquiry
592D105X0035B2W15H Overview
592D105X0035B2W15H Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
592D105X0035B2W15H Applications
There are a lot of Vishay Sprague 592D105X0035B2W15H applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • Industrial
  • General purpose
  • ABS
  • Avionics,
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
592D105X0035B2W15H
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1611 (4028 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TANTAMOUNT®, 592D
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.110W 4.00mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Conformal Coated
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    1μF
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.5Ohm
  • Leakage Current
    500nA
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    3.9878mm
  • Width
    2.794mm