  • 591D685X0016A2T15H
591D685X0016A2T15H
advertisement
Manufacturer No:
591D685X0016A2T15H
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-591D685X0016A2T15H
Package:
1507 (3718 Metric)
Purchasing and Inquiry
591D685X0016A2T15H Overview
591D685X0016A2T15H Features
the dissipation factor is 6 %
591D685X0016A2T15H Applications
There are a lot of Vishay Sprague 591D685X0016A2T15H applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • Avionics,
  • General purpose
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
591D685X0016A2T15H
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1507 (3718 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TANTAMOUNT®, 591D
  • Size / Dimension
    0.146Lx0.071W 3.70mmx1.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Type
    Conformal Coated
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Depth
    1.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.75Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    3.7084mm
  • Width
    1.8034mm