  • 591D157X9004C2T15H
591D157X9004C2T15H
advertisement
Manufacturer No:
591D157X9004C2T15H
HK JDW NO:
874-591D157X9004C2T15H
Package:
2812 (7132 Metric)
Purchasing and Inquiry
591D157X9004C2T15H Overview
A ripple current of 860mA is set on the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 150mOhm in this case.Capacitor leakage current is 6μA.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 8 %.
591D157X9004C2T15H Features
860mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 6μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
591D157X9004C2T15H Applications
There are a lot of Vishay Sprague 591D157X9004C2T15H applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • Military / aerospace
  • General low power DC/DC and LDO
  • Automotive ECU
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
591D157X9004C2T15H
  • Package / Case
    2812 (7132 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.126W 7.10mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    150μF
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    7132
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Leakage Current
    6μA
  • Ripple Current
    860mA
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    7.112mm
  • Width
    3.2004mm