  • 55A1141-20-MSL4-9CS2275
55A1141-20-MSL4-9CS2275
advertisement
Manufacturer No:
55A1141-20-MSL4-9CS2275
HK JDW NO:
798-55A1141-20-MSL4-9CS2275
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55A1141-20-MSL4-9CS2275
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Cable
  • Insulation Material
    ETFE
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Number of Conductors
    4
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Wire/Cable Type
    Multi-Conductor
  • Wire/Cable Gauge
    20 AWG
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.154 (3.91mm)
  • Insulation Diameter
    3.9116 mm
  • Wire/Cable Diameter
    3.96 mm
  • Shield Coverage
    85%
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0080 0.203mm