  • 55A1131-24-0/2/9-9
55A1131-24-0/2/9-9
advertisement
Manufacturer No:
55A1131-24-0/2/9-9
HK JDW NO:
798-55A1131-24-0/2/9-9
Package:
Description:
CABLE 3COND 24AWG WHITE SHLD
Step5Bar-code shipping tag
55A1131-24-0/2/9-9
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White, Black, Red
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Conductors
    3
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.113 (2.87mm)
  • Insulation Diameter
    2.8702 mm
  • Wire/Cable Diameter
    940 μm
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Outside Diameter
    2.8702 mm
  • Wire/Cable Color
    Black
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    640 μm
  • Strand Size
    36 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0080 0.203mm
  • Insulation Thickness
    203.2μm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Not Applicable
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C