  • 550211T450AH2B
550211T450AH2B
advertisement
Manufacturer No:
550211T450AH2B
HK JDW NO:
192-550211T450AH2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
550211T450AH2B
Description:
550 210μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.399Dia 35.53mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
550211T450AH2B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    550
  • Size / Dimension
    1.399Dia 35.53mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    210μF
  • Terminal Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    399mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.92223mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.1A @ 120Hz
  • Diameter
    34.925mm
  • Height Seated (Max)
    2.717 69.01mm
  • Length
    67.44mm