  • 63LSW100000MNB77X141
63LSW100000MNB77X141
advertisement
Manufacturer No:
63LSW100000MNB77X141
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-63LSW100000MNB77X141
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSW 100000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 21.5A 3.032Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar 31.3944mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
63LSW100000MNB77X141
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LSW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.032Dia 77.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    100000μF
  • Lead Pitch
    31.3944mm
  • Lead Spacing
    1.236 31.40mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    21.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    21.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    23.65A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    5.709 145.00mm