  • 53D502G050JP6
53D502G050JP6
advertisement
Manufacturer No:
53D502G050JP6
HK JDW NO:
874-53D502G050JP6
Datasheet:
53D502G050JP6
Description:
53D 5000μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 3.81A 1.012Diax2.642L 25.70mmx67.10mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 150
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
53D502G050JP6
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.012Diax2.642L 25.70mmx67.10mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    5000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    3.81A
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.81A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.382A @ 1kHz
  • Diameter
    25.7mm
  • Height
    67.1mm