  • 53D153G016JP6
53D153G016JP6
advertisement
Manufacturer No:
53D153G016JP6
HK JDW NO:
874-53D153G016JP6
Datasheet:
53D153G016JP6
Description:
53D 15000μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 1.012Diax2.642L 25.70mmx67.10mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
53D153G016JP6
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.012Diax2.642L 25.70mmx67.10mm
  • Tolerance
    -10% +75%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    15000μF
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Length
    67.1068mm