  • 53D102G063GJ6
53D102G063GJ6
advertisement
Manufacturer No:
53D102G063GJ6
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-53D102G063GJ6
Package:
Axial, Can
Datasheet:
53D102G063GJ6
Description:
53D 1000μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 1.4A 0.760Diax1.642L 19.30mmx41.70mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 182
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
53D102G063GJ6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.68A @ 1kHz
  • Diameter
    19.3mm
  • Height
    41.7mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    53D
  • Size / Dimension
    0.760Diax1.642L 19.30mmx41.70mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    145mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.50599mA
  • Ripple Current
    1.4A